четвер, 11 лютого 2016 р.

Тема. Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця. Її казка-притча «Говорюща риба». Порушення питань моралі, дружби , сили слова.

Мета: допомогти  учням глибше усвідомити притчевий зміст і художню вартість  казки; розвивати навички визначення головної думки твору, ключових фраз; висловлювати свої думки про прочитане; сприяти вихованню поваги до морально-етичних цінностей, що допомагає бачити і розуміти красу світу.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з ІКТ-супроводом.
Методи, прийоми, форми роботи: гронування, «Займи позицію», технологія «Незакінчене речення», «Мікрофон»,  клоуз-тест.
Клас: 6
Обладнання:  портрет письменниці, збірки її творів, репродукції її картин, мультимедійні слайди.
Епіграф:
Вірний приятель – то найбільший скарб. 



Хід уроку

І. Організаційний момент

  Вчитель:
Наш урок цікавим буде!
Казку люблять усі люди!
І дорослі, і малі,
Тобто, й наші школярі.
Будемо ми працювати,
Й руку вправно піднімати.
Казка кличе нас усіх,
Починаємо мерщій!..

II. Мотиваційний етап

Вчитель:
- Сьогодні на уроці відбудеться знайомство з українською письменницею та художницею Еммою  Андієвською, автором казки-притчі «Говорюща риба».
ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
 «Поясніть вислів»:
Людина може реалізуватися, роблячи добро, навіть якщо за це отримуватиме довбнею по голові. Робити тільки добро, не очікуючи віддачі.
Я вважаю, що кожна людина – це супергеній, тільки не кожна завдає собі труду розвинути це в собі.
Я – Емма Андієвська, яка охоче дала б вирвати з грудей серце, аби Україна по-справжньому існувала. І все, що я творю, – для України, для її людей…
Кожен є творцем власного життя. Вибір є і там, де немає жодного вибору. Кожна людина, коли хоче чогось усім своїм єством, вона цього обов’язково досягне. Справжня воля викристалізовує навколо себе події. Навіть мачина може змінити. Провидіння не любить ледачих…
Найстрашніше не смерть, від неї й так ніхто не втече, – не вигнання, не каторга, а коли істота, створена на Божу подобу, зі страху за коротку секунду амебного животіння гасить у собі вічний вогник добра, забуваючи, що Всевишній усе знає і все чує, навіть коли людині, затисненій, завдяки власній слабодухості, з усіх сторін свинячими писками зла, в розпачі ввижається, ніби Він осліп і Йому позакладало.
Людина до самої смерті має право вибору, що здатне переінакшувати перебіг світових подій, хоча цим правом рідко хто користується…
Бесіда:
Що вам сподобалося?
Що не сподобалося?
Що видалося дивним, незрозумілим, шокуючим?
Жанрова специфіка твору
Казка –  фольклорний розповідний твір про вигадані, а часом і фантастичні події.
       Притча – невелике оповідання, яке містить повчання в алегоричній формі. В притчі події підпорядковані повчальній частині. Притча схожа на байку. Однак смисл притчі більш значимий: вона ілюструє важливу ідею, торкаючись проблем моралі, загальнолюдських законів. Притча часто служить для прямої настанови читачу щодо поведінки, вчинків.
 «Подумаймо разом»
1.Як ви гадаєте, чи така  пригода може відбутися насправді? («Займи позицію»)
2. Дочкою чи сином була «говорюча риба»? Чому ви так думаєте?
3. Чому батьки журилися через дар своєї дитини?
4. Які особливості «жіночої» поведінки втілено в казці?
5. Чи слушно вважати ці особливості чеснотою або вадою? Чому?
6. Чи зустрічали ви у житті людей, подібних до говорющої риби?
7. Чи у вас є часточка від говорющої риби?
8. Який висновок можна зробити з цієї історії?
9. Як розкрита тема добра у творі?
 Ідейно-тематичний аналіз казки
Тема –  життя риби, яка була не такою, як всі.
Ідея – трагедія індивідуальності, яка не підозрює про свою не пересічність; роль дружби в житті людини.
Проблематика твору
-         Індивідуальності;
-         Дружби;
-         Буденності;
-         Добра;
-         Взаєморозуміння.

Система образів



IV. Закріплення вивченого матеріалу

Перевірка засвоєння змісту казки (Клоуз-тест):
1.     Де жила рідня балакучої риби?… (в блакитних водостях).
2. Кого не знайшлося говорющій рибі і в іншому тaбуні? … (співрозмовникa).
3. Що робила бaлaкущa рибa, говорячи без упину? … (зaвaжaла рибaм зосередитися, a це порушує гідність риб’ячу).
4. Хто одним мaхом виніс її нa берег?… (виводок оселедців).
5. Що робив рибалка, коли щaстило добре продaти вилов?… (рибaлкa приносив пляшку винa, і вони удвох розпивaли її по чaрці, приємно гуторячи).
6. Кому сказала риба: Я йду до рибалки в гості?… (сонцю).
7. Які дивні звички мали люди? … (вони не вітаються й не помічають інших).

«Поясніть вислів»
·         З тим, що носиш у душі, не вільно ні з ким ділитися, окрім хіба найближчого приятеля;
·         Не доцільно шукати скарбу там, де ти його не зaкопaв.  
V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
 Технологія «Незакінчене речення»:
Читаючи казку «Говорюща риба», я відчув … здивування, біль.
Читаючи казку «Говорюща риба», я побачив … рибу, рибалку, консервну бляшанку, шакала.
Читаючи казку «Говорюща риба», я зрозумів … Дерево міцне корінням, а людина – друзями. Не одяг прикрашає людину, а добрі діла.
VI. Домашнє завдання
 Намалювати ілюстрації до твору
Скласти за казкою «Говорюща риба»

Немає коментарів:

Дописати коментар