Тема. Незмінювані іменники
Мета: поглибити знання учнів про незмінювані іменники, навчити
визначати в них рід, розвивати вміння вживати незмінювані іменники у зв'язному
мовленні, розвивати творче мислення, виховувати бажання збагачувати свій
лексикон.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник,
дидактичний матеріал
Хід уроку
І Актуалізація опорних знань
учнів
1. Лінгвістичний двобій
( Двоє учнів по черзі
ставлять, підготовлені вдома питання)
* - Яка частина мови
називається іменником?
* - За чим змінюється
іменник?
* - Як визначити рід
іменника?
* - Які іменники
належать до власних назв?
* - Як пишуться власні
назви?
* - До якого роду
належать назви осіб за професією чи посадою?
* - У якому роді
вживаються при таких іменниках означення-прикметники?
* - Які іменники
належать до спільного роду?
2. Дібрати до іменників
прикметники і поставити утворені словосполучення у давальному відмінку.
Зразок: професор
Корчагіна - відомому професору Корчагіній (Д. в)
Директор Олена
Михайлівна Пасічникова, секретар Ольга Шевченко, касир Віра Павлова, лікар
Василь Головенко.
-У чому переконались
ми, виконавши це завдання?
( Прикметники при
іменниках на позначення осіб за професією чи посадою ставляться тільки у формі
чоловічого роду)
3. Перекласти
українською мовою, у дужках вказати рід
Зразок: песчаная насыпь
( ж. р ) - піщаний насип ( ч. р ).
Широкая степь, памятная
запись, осенняя ярмарка, высокий тополь, новый филиал. (Зіставте рід іменників
і зробіть висновок)
ІІ Мотивація навчальної
діяльності учнів
-А зараз, діти, послухайте,
що трапилось одного разу з вашим однолітком Миколкою.
В останній день тижня
учителька Марія Іванівна порадила дітям відвідати зоопарк і про своє враження
написати твір.
Настав понеділок.
Миколка з нетерпінням чекав уроку, щоб прочитати свій твір. Діти уважно слухали
хлопця.
Твір Миколки
Зоопарк. Яке це диво! Я
так давно мріяв про зустріч із різними звірятками. Нарешті моя мрія
здійснилась.
У неділю ми з татом
поїхали до зоопарку. Спочатку автобус мчав нас шосем, а потім ми їхали метром.
І ось довгождана зустріч. Перш за все ми побачили велике шимпанзе. Воно,
здавалось, байдуже дивилось на нас, а коли я пригостив його смачним ескімом, то
зразу зраділо і кумедно бігало по вольєру. Чубата какаду вражала своїми
строкатими барвами. А якою чудовою була маленька колібра. Потім нашу увагу
привернула незграбна кенгуру. Зачарований я був і рожевим фламінгом.
Стомлені, але щасливі
ми повернулись додому, розповідали мамі про цікавих звірів, а вона пригощала
нас смачною какавою.
-Діти сміялись разом з
Марією Іванівною, а Миколка нічого не розумів: він же так старався.
Учитель.
-Чому ж сміялись діти?
-Тому що Миколка не
знає, що є незмінювані іменники.
ІІІ Повідомлення теми, мети і
завдань уроку
ІV Усвідомлення нового
матеріалу практично
1.Робота в парах ( учні
читають правила на с. 31-32, аналізують, ставлячи один одному питання і
наводячи приклади)
2.Евристична бесіда
-Які ж іменники
належать до незмінюваних?
-До якого роду належать
незмінювані іменники назви неістот?
-Назви людей?
-Назви тварин і птахів?
Учитель. А зараз
повертаємось до Миколчиного твору (він записаний на дошці або спроектований).
Які іменники вжито неправильно?
-Як потрібно сказати?
Поясніть лексичне значення слів. Записати до зошитів ці іменники в правильній
формі.
3.Робота з підручником.
4.Робота біля дошки.
Замість крапок ввести
слово таксі і визначити його відмінок у кожному з речень.
Таксі - найкращий вид
міського транспорту.
... довелось чекати
недовго. Біля стоянки ... утворилась черга. У ... було тепло та затишно.
Висновок: відмінок
незмінюваних іменників визначається за контекстом.
V Закріплення нового матеріалу
1. Замінити
словосполучення незмінюваним іменником.
Автомобільна дорога (
шосе ), стоянка паровозів ( депо ), поїздка за кордон ( турне ), теплий шарф (
кашне ), маленький гаманець ( портмоне ), швейна майстерня ( ательє ) .
2. Творча робота
"У кафе"
Складаємо асоціативний
кущ.
Складаємо асоціативний
кущ. Створюємо матрицю - добираємо до цих іменників прикметники. - Конспект
уроку з української мови у 6 класі
Створюємо матрицю -
добираємо до цих іменників прикметники.
Наприклад.
* Меню - багате, бідне,
обмежене.
* Ситро - свіже,
солодке, газоване.
* Какао - смачне,
гаряче, солодке.
* Рагу - овочеве, м
ясне, свіже.
* Пюре - рідке, густе,
гаряче, смачне.
* Олів є - запашне,
дороге.
Диференційоване
завдання: учням І - ІІ рівнів скласти речення, ІІІ - ІV рівнів - написати
твір-мініатюру, використовуючи подані словосполучення.
VІ Підсумки уроку
1. -Що сподобалось на
уроці?
2. -Що нового
дізнались?
3. -Де можна знайти
лексичне значення незнайомого слова?
4. -Якими вміннями і
навичками оволоділи?
VІІ Оцінювання знань,
коментування оцінок.
VІІІ Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар