четвер, 11 лютого 2016 р.

Узагальнення теми «Неповні речення. Тире в неповних реченнях»

Узагальнення теми «Неповні речення. Тире в неповних реченнях»
Мета: закріпити  знання учнів про повні та неповні речення, формувати вміння знаходити неповні речення в тексті, доцільно вживати їх в усному та писемному мовленні; навчити відрізняти їх від односкладних речень; формувати навички ставити тире в неповних реченнях; виховувати культуру мовлення.
Обладнання: підручник, картки, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Епіграф уроку: 
                                                      Де слова з ділом розходяться, там непорядки водяться.
(Народна мудрість)
                                                          ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
IІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Гра «Трансформер» (перебудувати речення з метою уникнення повторів).
Зимою бійся вовка, а влітку бійся мухи. Медок солодок, а патока солодка й поготів. Влітку роблять сани, а взимку роблять віз.
Запитання: Як ви розумієте значення останнього прислів’я?
2.               Накресліть схеми виділених неповних речень, позначаючи в дужках пропущені члени. Чи можна відновити ці члени речення? Як?

1. Над зеленим узгір'ям ранкове сонце (І. Цюпа). 2Стежечка розходилась на два боки. - Ліворуч! - звелів старий (І. Багряний ). 3. «Діду, а куди лебеді полетіли?» - «На тихі води, на ясні зорі», -пересміявшись і споважнівши, урочисто каже дід (М. Стельмах).4. Хилило на сон. А в кущах десь прокинулась і намагалася зігрітись мрійноголоса пташка. Віщувала ранок (І. Багряний). 5. Дитя пожадливо накинулось на супчик, не відмовилось і від каші з підливою. Тільки на компоті «забастувало». - Не можу більше (С. Музиченко).


3.      Творча робота. Поясніть значення епіграфу уроку. Складіть за  цим прислів’ям твір (усно)
4.      Робота  в парах. Розгляньте репродукцію картини О. Андреєва, обговоріть, що на ній зображено. Складіть спільно і запишіть за картиною два прості неповні речення, а також два складні речення, одна з частин яких була б неповним реченням.


О. Андреєв. Ранок

5. Редагування тексту.
— Відредагуйте діалог, надавши йому властивих розмовному стилю невимушеності й лаконізму, вживаючи неповні речення.
Ми зупинилися од несподіванки. Капітан перестав говорити. Старий лейтенант махнув нам рукою.
— Звідки ви їдете? — запитав лейтенант різко.
— Ми їдемо із станції,— відповів я.
— Ви втекли з поїзда?
— Поїзд розбомбили вчора.
— А чого ви тут шляєтесь?
— Ми ідемо додому в село.
— А де знаходиться ваше село?
— Наше село називається Кущівка,— озвався Сашко і показав рукою на північний захід.— Це туди...

    6. Записати речення, уникаючи невдалого повтору слів. Пояснити вживання тире у зредагованих реченнях.
1.. У тутешньому парку росте понад дванадцять тисяч різнома­нітних дерев, у степу ростуть сотні видів рідкісних рослин (С. Гречанюк). 2. Праворуч був Дніпро, ліворуч був Дон (О. Сезоненко). 3. Одні люди, як відомо, захоплюються іконами, інші захоплюються карти­нами (І. Цюпа).4. Велика квітка на опущеному стеблі дуже красива, її пелюстки зовні білі, а зісподу її пелюстки блакитнуваті (А. Давидов). 5. На півночі Волинської області у предковічних лісах загубилися голубоокі красені-озера. Серед них загубилося озеро Світязь (В. Мірошниченко).
   Виразно прочитати зредаговані речення. Яка інтонація властива неповним реченням на місці пропущеного члена?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Завдання учням.
— Заповніть таблицю. «Знаю    Умію    Треба попрацювати»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Записати 5—6 народних висловів, у яких уживається тире на місці пропущеного члена. Усно розкрити зміст одного з висловів.

Немає коментарів:

Дописати коментар