неділя, 13 березня 2016 р.

Я. Стельмах. «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки», українська література 6 клас




Я. Стельмах. «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки», українська література 6 клас
Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, викликати цікавість до його пригодницьких книжок; розвивати навички виразного читання, переказу, аналізу прочитаного; виховувати почуття гумору, допитливість, любов до ближніх.

ХІД УРОКУ
I. Повідомлення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
III. Актуалізація опорних знань учнів
1.      Перевірка домашнього завдання.
1)      Зачитування, переказ епізодів повісті, які найбільше сподобалися, запам’яталися.
2. Частковий аналіз твору за питаннями.
1) З ким із героїв ви познайомилися?
2) Що можете сказати про характери хлопців? Які деталі твору вказують на те, що вони — шукачі пригод, романтики?
3) Що вам здалося смішним і чому саме?
3. Евристична бесіда.
1) З якими героями повісті ви познайомилися? Що можете про них сказати, як їх оцінити?
2) Що нового відкрили ви в характерах хлопців?
3) Чому бабуся Митька не одержала телеграми про приїзд гостей? Як би ви вчинили на місці Митька, в подібній ситуації?
4) Чи помітили ви різницю в стосунках сусідів-односельців та сусідів-городян? У чому вона і що ви із цього приводу думаєте?
4. Вікторина на уважність.
1. Як звали:
а) маму Сергія (Оксана Павлівна);
б) майбутнього майстра міжнародного класу з велосипедного спорту (Василь Трош);
в) сусіда-музиканта (дядько Гнат);
г) діда-сусіда (Трохим);
д) вчительку біології (Ірина Семенівна).
2. Назвіть цифри:
а) в який клас перейшли хлопці? (У шостий);
б) на скільки днів узяв гербарій рослин з Далекого Сходу приятель Митькового брата? (На два дні);
в) що могло зіпсувати настрій героям повісті на цілий наступний навчальний рік? (Двійка за незібрану колекцію комах);
г) скільки треба було їхати поїздом до Митькової бабусі? (Одну ніч); а автобусом? (Півтори години);
д) скільки років було Васі-велосипедисту? (Чотирнадцять);
е) скільки годин тривало його тренування? (Дві години).
3. Що їли хлопці у бабусі Митька? (Голубці, молоко, кисіль.)
4. Із чим приїхали хлопці до бабусі? (З рюкзаком та сачками.) (Кожна правильна відповідь оцінюється в один бал. При письмових відповідях і взаємоперевірці під керівництвом учителя кожен може отримати оцінку за урок.)

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1.      Слово вчителя.
2. Колективна робота.
Завдання I: назвати комічні епізоди в повісті, з’ясувати, чому вони смішні.
Завдання II: поєднати лініями імена героїв із рисами їхнього характеру.



IV. Формування і вдосконалення вмінь та навичок
1. Виразне читання розділів повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера…».
Учні виразно читають такі розділи повісті: «Озеро. Змії люблять сіно», «Таємничий і — б-р-р який страшний. Хороший хлопець. Нервові можуть далі не читати», «Я вкриваю себе ганьбою», «Великий зоолог».
2. Словникова робота (за питаннями учнів).
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Пошуково-дослідницьке завдання.
Довести за допомогою тексту, що Сергій і Митько:
— люблять природу;
— мають почуття гумору, можуть покепкувати не лише з інших, а і з себе самих;
— розсудливі;
— дружелюбні;
— довірливі;
— допитливі;
— сміливі шукачі пригод.
5. Міні-диспут: «Щоб я зробив (зробила), коли б мене образив мій (моя) кращий(а) друг (подруга)?».
6. Аналіз художніх засобів твору.
Завдання: розподілити художні засоби, що є у творі, за видами, з’ясувати їх роль.
Ботанічка; сушити голови; вигравати в уяві; привабливі веселкові барви; діточки; нам’яти вуха; двоє лобуряк на голову старенькій жінці; сісти на шию; надщербити несхитність; стрілка гойднулася в нашу сторону; переборщили трохи; хвацькі й одчайдушні (мандрівники); шкірити зуби; пошарпаний (велосипед); юні лівінгстони; розчервонілий вусатий (здоровань); накинути оком; дременув; худющий; опецькуватий; кинути погляд, і ходу, паняй, куди очі бачать; мов йому замакітрилось; розтелепа; голубінь неба заглядає в синь лісового озера; птахи радіють; раз плюнути; мухолови; насурмонені; поганий (поголос); не потикається; сліди лап, мов від крокодила; мовчазний таємничий (ліс); казковими (велетами); докори совісті вгризалися в душу; став мов укопаний.
Вид художніх засобів
Приклади
Епітети
Згрубілі, просторічні слова
Метафори
Порівняння
Фразеологізми

V. Закріплення знань, умінь та навичок
Розгадування кросворда.
Назва озера, в якому знаходиться таємниче диво світу.
1) Хто перший зустрівся хлопцям після приїзду в Юрківку? (Велосипедист.)
2) Те, що хотіли зібрати хлопці в селі? (Колекція.)
3) Що було в бурштиновому камінці Васі? (Комаха.)
4) Що збудували хлопці біля озера? (Курінь.)
5) Місце, куди зібралися хлопці після повідомлення Васі? (Бібліотека.)
6) Людина, про яку Митько й Сергій говорили: вона — «що треба». (Бабуся.)
7) Що навіяло Сергієві відчуття власної мізерності? (Ліс.)
Відповідь: Лох-Несс.
VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати розділи повісті; зробити ілюстрації; окремим учням підготувати повідомлення про Лохнеське чудовисько та інші дива світу.
VII. Підсумок

Немає коментарів:

Дописати коментар