неділя, 13 березня 2016 р.

УРОК-РОЗДУМ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 7 КЛАСІ «ПІДГОТОВКА УЧНІВ ДО НАПИСАННЯ ТВОРУ «РОДИНА – ЛЮДСЬКОГО ДУХУ СВЯТИНЯ»


УРОК-РОЗДУМ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 7 КЛАСІ
«ПІДГОТОВКА УЧНІВ ДО НАПИСАННЯ ТВОРУ
«РОДИНА – ЛЮДСЬКОГО ДУХУ СВЯТИНЯ»

Мета уроку: на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів уміння самостійно створювати чітко структуровані зв’язні тексти, аналізувати, висловлювати власну думку, удосконалювати культуру усного та писемного мовлення, сприяти збагаченню словникового запасу; розвивати мовне чуття, орфографічну та пунктуаційну грамотність; допомагати учням осмислювати моральні основи родини, у чому цінність сім’ї для кожної людини.
Тип уроку: урок мовленнєвого розвитку. Уроку-роздум.

Хід уроку
І. Етап емоційної орієнтації.

Учитель. Який у вас сьогодні настрій? У мене чудовий! Кажуть, що людина – володар власного настрою. Вона володіє інструментом для його створення, але сама ним не користується. Що це?
Учні. Посмішка.
Учитель. Посмішка – це побажання іншому здоров’я, успіхів. То ж посміхніться один одному. Покажіть свої долоньки. Візьміть на одну уважність, співпрацю, пошуковість, ініціативність, хоробрість, на іншу я подарую вам терпіння, дружбу і любов. Протягніть сусіду по парті руку.
Отже, створився ланцюг довіри. На уроці є лише один шлях до успіху – довіра, співпраця, дружба.
Візьмемось, друзі, разом всі за руки,
Нехай єднає нас тепло сердець.
Розділимо на всіх і щастя, й муки
Й біда міліє або ходить десь.

ІІ. Етап умотивування.

Учитель. Безперечно, кожна людина прагне до успіху, щасливого життя, але вона його не мислить без сім’ї. Усе починається з родини.
1.     Складання асоціативного ланцюжка (життя – рух – родина – батьки – мати – затишок – сім’я – дім).
2.     Епіграф.
Як добре, коли маєш власний дім,
Де нас чекають і обід, і ласка,
Як добре, коли лад і спокій в нім,
І кожен день чекаєш, наче казку.
С. Топчій
3. Пояснення, розуміння цих слів.

ІІІ. Етап цілепокладання.

Учитель. Це ваша думка, яку ви висловили з приводу даного епіграфу. Якого типу мовлення ваше висловлювання? (Роздум)
1.     Карусель суджень (закінчити речення) «Треба навчитися писати твори-роздуми для того…».
2.     Учні формулюють тему, мету уроку й очікувальні результати.

IV. Етап опрацювання теоретичного матеріалу.

1.     Повторення правила долоні.
Правила долоні
1.     Теза
2.     Аргументи
3.     Приклади з літератури
4.     Приклади з історії або життя
5.     Висновок
2.     Опорна схема «Мовленнєве оформлення твору-судження».
Учитель. Схема побудови та опорні слова стануть вам у пригоді як протягом уроку, так і надалі. Залишіть їх у зошиті.
3.     Словотворча робота (визначити спосіб творення слова «родина»).
4.     Підібрати синоніми до слова «родина» (сімейство, сім’я, рідня, рід, хатні).
5.     Паспорт слів «родина» і «сім’я». Пояснити відтінок у значені слів.
Родина – це далекі й близькі по батьковій і материній лінії, що об’єднані на основі шлюбних та кровних зв’язків і знаються впродовж багатьох поколінь.
Сім’я – це члени родини кровно тісно пов’язані між собою (батько, мати, дитино).
6.     Родовідне дерево учня (випереджувальне домашнє завдання).
7.     «Мозковий штурм». Словникова робота. Пояснення лексичного значення слів: зовиця, шурин, дівер, небіж, свати, свекруха, свекор, теща, тесть, вуйко, стрий.
Учитель. Якою геометричною фігурою ви зобразите сім’ю?
Учні. Трикутником, що символізує Трійцю.
Учитель. Демонструє ікону «Святої Троїці», картину Тараса Шевченка «Селянська родина».
Учні. Родину зобразимо багатогранником чи будинком.
Учитель. Якого кольору слово сім’я?

V. Етап підготовки робочого матеріалу

1.     Сформулюйте тезу, використавши опорну схему «Що для тебе є родина?»
2.    

Погодьтеся чи спростуйте вислів «Сім’я Федька із оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник» є зразковою». Свою думку обгрунтуйте.

3.     Виступ групи «Літературознавці» (Випереджувальне домашнє завдання).

Учитель. Зараз я запропоную вам попрацювати над народними висловами. Частина їх «розгубилися». Ваше завдання відновити їх. Ці прислів’я можуть бути своєрідною ілюстрацією до вашого майбутнього твору. Не забудьте, що вдала цитата, доцільно наведене прислів’я зробить ваш твір більш цікавим, виразним, переконливим.
4.     Робота в парах «Закінчи фразу» (Поєднати початок і кінець народних прислів’їв). Учні зачитують прислів’я і записують у зошити.
5.     Виступ групи «Історики» (Випереджувальне домашнє завдання).
6.     Виступ групи «Біографи» (Випереджувальне домашнє завдання).
7.     Еврістична бесіда «Сімейні традиції моєї родини».
Учитель. Логічним завершенням твору роздуму є висновок. Сформуйте «вінок ідей». Що потрібно, щоб сім’я була щасливою? (учні на дошці приклеюються аркуші з висновками, уголос виголошуючи їх).
Отже, родина і святиня для кожної людини є цілющим джерелом любові, доброти, людяності, оберегом звичаїв і традицій українського народу.

VI. Етап підведення підсумків та оцінювання

1.     Складання сенкену.
Алгоритм сенкену
Складання сенкену (сенкен п'ятирядковий неримований вірш, перший рядок якого містить слово, що позначає тему; другий опис теми (2—3 ознаки); третій називає дію, що пов'язана з основною думкою; четвертий підводить до висновку; п'ятий висновок (можна одним словом). Наприклад:
Родина
Велика, дружна, моя
Надихає, підтримує, окриляє...
Передає поколінням скарб
Духовність.
2.     Творче конструювання. Поєднати назви структурних частин роздуму з текстом-матеріалом.
3.     Оцінювання.

VІI. Етап рефлексії

1.     Оцініть на даний момент свою готовність написати твір-роздум «Родина – людського духу святиня». Розташуйте на «Дереві успіху» себе. (Кожна група учнів робить хлопки, визначається кількість менш підготовлених учнів).
Учитель. Я рада, що ви щирі. Прекрасно, що є питання, отже, є над чим працювати.
Побажання вчителя.
Тож хай в родини не гримлять громи,
Докори і прокльони не лунають.
Дай, Боже, сил лишитися людьми
Великомудрими і вдячними навзаєм.
С.Топчій            

VIII. Домашнє завдання

Написати твір-роздум «Родина – людського духу святиня».

Немає коментарів:

Дописати коментар