Тема уроку: «Обираємо
здоров’я»
Мета уроку: з’ясувати
сутність поняття «здоров’я» та «здоровий спосіб життя»; поглибити знання,
уміння і навички здорового способу життя; розвивати вміння самостійно мислити,
брати участь в дискусії, робити висновки;
виховувати толерантне ставлення один до одного.
Обладнання: на
дошці плакати з висловлюваннями відомих людей щодо здорового способу життя,
малюнки, фотографії; на столах учнів – папір, олівці або фломастери.
План проведення
уроку
1.
Вступне слово вчителя.
2.
Міні-диспут.
3.
Тренінгові вправи.
4.
Виступ шкільної агітбригади на тему: «Молодь обирає
здоров’я».
5.
Підведення підсумків уроку.
Хід уроку
Учениця читає вірш:
Здоров’я — розкіш для людини,
Найбільша цінність у житті.
Як є здоров’я день при днині,
Можливість є йти до мети.
Тоді є радість, щастя, диво,
Краса у крапельці роси.
Тоді людина йде щасливо
Серед безмежної краси
Й чарівність світу відчуває.
Для неї в хмурість — дні ясні.
Вона всі труднощі долає
Й співає радісні пісні.
Вона — здорова! Це чудово,
Бо їй нічого не болить.
Вона добро творить готова.
І це прекрасно! Можна жить!
Як є здоров’я день при днині,
Можливість є йти до мети.
Тоді є радість, щастя, диво,
Краса у крапельці роси.
Тоді людина йде щасливо
Серед безмежної краси
Й чарівність світу відчуває.
Для неї в хмурість — дні ясні.
Вона всі труднощі долає
Й співає радісні пісні.
Вона — здорова! Це чудово,
Бо їй нічого не болить.
Вона добро творить готова.
І це прекрасно! Можна жить!
Н. Красоткіна
Вступне слово вчителя:
Як ви вже зрозуміли, сьогодні наша розмова про те,
чого не купиш за гроші, про те, що берегти треба змолоду, про те, що є основою
щасливого життя людини – так, про здоров’я.
Що ж таке здоров’я? Всі добре розуміють, що «здоров’я» - це
добре, а «хвороба» - погано. Пояснити сутність здоров’я доволі складно. В
статуті Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) говориться, що здоров’я
– це не тільки відсутність хвороб або
фізичних вад, а стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя
людини. Вважається, що здоров’я – це нормальний стан організму, який
характеризується злагодженою роботою всіх органів та їх систем. Завдяки цьому
здоровий організм добре пристосовується до умов середовища і забезпечує
нормальну працездатність людини.
Здоров’я не є чимось постійним. Стан здоров’я неодноразово
змінюється навіть протягом доби. Недарма ми звикли питати одне одного: «Як ваше здоров’я?», «Як ви себе почуваєте?» і як приємно
почути у відповідь: «Дякую,
я здоровий». Хто ж повинен піклуватися про наше здоров’я? На державному
рівні здоров’ям громадян опікується Міністерство охорони здоров’я України.
Охорона здоров’я – одна з функцій держави. Так, в статті 3 Конституції України
зазначено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і
безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Але кожна людина
повинна дбати про своє здоров’я сама. Краще запобігти захворюванню, ніж
лікуватися. Хотілося б почути ваші особисті думки у ході невеликого диспуту.
Міні-диспут на
тему: «Чи
винна людина в своїх хворобах?»
Думки учнів вчитель записує на дошці в дві колонки.
ВИННА
·
Шкідливі звички
·
Неправильне харчування
·
Недотримання режиму дня
·
Зловживання Інтернетом
НЕ ВИННА
·
Забруднення середовища
·
Спадковість
·
Нервове напруження
·
Високий темп життя
Питання для
обговорення: До якої
колонки можна віднести захворювання на СНІД, грип, туберкульоз, а до якої –
травми?
Після обговорення вчитель підводить підсумки та
інформує учнів, що за офіційними даними здоров’я залежить:
-
на 20% від економічних умов;
-
на 20% від спадковості та генетичних
порушень;
-
на 10% від розвитку медицини;
-
на 50% від способу життя людини, її
ставлення до власного здоров’я.
Як бачите наше здоров’я – в наших руках і нам
вирішувати - зміцнювати його чи псувати.
Недарма 2012 рік оголошений в Україні роком спорту та здорового способу життя, метою
якого є орієнтація на пріоритетність загальнолюдських цінностей життя і
здоров’я, утвердження здорового способу життя як необхідної умови саморозвитку
та самовдосконалення особистості. Рішенням Уряду передбачено протягом цього
року проводити масові фізкультурно-оздоровчі заходи, залучати молодь та дітей
до занять спортом, а найголовніше – боротися з байдужим ставленням людей до
власного здоров’я.
Ми приєднуємося до всіх українців, які свідомо
ставляться до свого здоров’я і проводимо невелику розминку (руханку):
-
сплесніть у долоні, хто займається в
спортивних секціях;
-
підстрибніть, хто робив сьогодні ранкову
зарядку;
-
присядьте, хто сьогодні поснідав;
-
нахиліться вперед, хто вміє плавати;
-
підстрибніть на одній нозі, хто любить
уроки фізкультури;
-
підніміть руки, хто почуває себе
здоровим;
Після обговорення результатів розминки вчитель
пропонує виконати вправу «Моя позиція».
Учням необхідно продовжити речення:
-
Я не палю, тому що ….. ( я хочу плавати,
співати і при цьому не задихатися; мати гарну зовнішність, а не «зеленувату»
шкіру, тьмяне волосся, зіпсовані зуби).
-
Я проти вживання наркотиків, тому що я
хочу …….( багато зробити і досягти в житті, а не втратити його; бути
незалежним, а не тягнутися за додатковою порцією отрути).
-
Я хочу бути здоровим, щоб …….. (мати
щасливу родину, здорових дітей, досягти успіху).
Вправа «Я
обираю». Вчитель пропонує учням створити шкалу життєвих цінностей,
розташувавши в порядку зростання: багатство, здоров’я, слава, міцна родина, кохання.
Питання для
обговорення: Чому ви
розташували цінності саме в такому порядку? Поясніть свій вибір. На якому місці ви розмістили
здоров’я? Чому?
Послухайте виступ шкільної агітбригади «Факел» на
тему:
«Молодь
обирає здоров’я».
Сценарій виступу агітбригади.
Учень 1:
Сьогодні в нас складна розмова,
Тож про здоров’я піде мова.
До всіх наш заклик і порада,
Бо ми – шкільна агітбригада.
Учень 2:
В агітбригаді є в нас Катя,
Завжди ведучою на святі,
Учень 3:
Є також в колективі Оля,
Теж поважають її в школі.
Учень 4:
Ми попросили Олю й Катю
Про себе трохи розказати.
Катя:
Так, енергійна я натура,
Люблю я спорт та фізкультуру,
А ще – завжди буваю в школі,
Бо не хворію я ніколи.
Оля:
А я хворію часто дуже,
Та і до спорту я байдужа
Мабуть у цьому винна мама
Та генетична вся програма
Як про здоров’я треба дбати –
Дієту хочу я обрати
Стрункою, як модель, я стану,
Та й хворіти перестану.
Учень 1:
Тут просто нічого сказати,
Питання ж треба розв’язати
Оля:
Як про здоров’я треба дбати?
Чого нам треба уникати?
Учень 2:
Паління треба уникати,
Легені можуть постраждати.
Учень 3:
Як дійде справа ще й до шлунку,
То й він запросить порятунку.
Учень 4:
Псується шкіра, зуби теж –
Здоров’ю шкоди тут без меж.
Учень 1:
А дівчинка – майбутня мати,
Вона повинна добре знати -
Здоровими не будуть діти,
Як будуть матері палити.
Оля:
І хоч про це я добре знаю,
Та тютюновий дим вдихаю.
Коли я з друзями стою,
Пасивно, кажуть, я палю.
Катя:
А в компанії у нас
Дівчата й хлопці – просто клас!
Тютюновим димом мене не отруять,
Бо в нас на районі не п’ють і не курять!
Учень 2:
Тепер настав нам час сказати,
Що хочемо в житті обрати.
Учень 3:
Обрав для себе назавжди
Я прохолодну синь води
І кріль, і батерфляй, і брас –
Перемагав я вже не раз.
Учень 4:
Ледь дочекався я зими,
Бо обираю ковзани.
Мчиш по льоду на ковзанах
Так швидко, мов на крилах птах.
Учень 1:
А я футбол обираю -
Я поле та м’яч полюбляю.
І я вам скажу, дітвора –
Для мужніх і сильних ця гра.
Учень 2:
Спортивний танок обираю,
З дитинства у танці кружляю.
І м’язи міцні, і постава хороша,
Здоров’я звичайно, не купиш за гроші.
Учень 3:
Я обираю туристські стежки
По них навесні я пройду залюбки,
І сонце, і річку, і воду,
Всю нашу прекрасну природу.
Учень 4:
Здоров’я ми всі обираємо
ВСІ:
До того
і вас закликаємо.
Підведення
підсумків уроку. Заключне слово вчителя. Сподіваюся, що
наша розмова на цьому не закінчиться, а
знайде продовження у ваших справах, прагненнях, рішеннях; що сьогоднішній урок
матиме відгук у вашому майбутньому. Бажаю вам міцного здоров’я, яке допоможе
впевнено йти до обраної мети.
Додаток
ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ ПРО ЗДОРОВ'Я
Ø Без здоров'я немає щастя.
Ø Веселий сміх - це здоров'я.
Ø Доки здоров'я служить, то людина не
тужить.
Ø Було б здоров'я, а все інше наживемо.
Ø Бережи одежу знова, а здоров'я
змолоду.
Ø Вартість здоров'я знає лише той, хто
його втратив.
Ø Весела думка - половина здоров'я.
Ø Глянь на вигляд і про здоров'я не
питай.
Ø Здоровий злидар щасливіший від
хворого багача.
Ø Здоровому все на здоров'я йде,
Ø Здоров'я більше варте, як багатство.
Ø Здоров'я за гроші не купиш.
Ø Здоров'я - найдорожчий скарб.
Ø Іржа залізо їсть, а чоловіка -
хвороба.
Ø Люди часто хворіють, бо берегтися не
вміють.
Ø Сміх
краще лікує, ніж усі ліки.
Ø Здоров'я - всьому голова.
Ø У кого що болить, той про те й
гомонить.
Ø Хворому і мед гіркий.
Ø Часник сім хвороб лікує.
Ø На живому все заживе.
Ø У ворожки лікуватись - без здоров'я
зостатись.
Ø Праця
додає здоров’я, а лінь – хвороб.
Ø Доки
здоров’я служить, то людина не тужить.
Із збірки "Народ скаже, як
зав'яже"
v Найбільше багатство — здоров’я.
v Держи ноги в теплі, голову в холоді,
живіт в голоді — не будеш хворіть, будеш довго жить.
v Держи голову в холоді, ноги в теплі,
проживеш довгий вік на землі.
v Добрі жорна усе перемелють.
v Аби зуби, а хліб буде.
v Здоровому все здорово.
v Не здужає третього хліба з'їсти.
v Старому та слабому годи, як малому.
v Кого болять кості, той не думає в
гості.
v Здоровий, як циганова коняка: день
біжить, а три лежить.
v Гнила дошка цвяха не приймає.
v Здоров'я входить золотниками, а
виходить пудами.
v Як нема сили, то й світ не милий.
v Поганому животу й пироги вадять.
v На похиле дерево й кози скачуть.
v Череп'я довше живе, як цілий глек.
v Скрипуче колесо довго їздить.
v Скрипливе дерево довше росте.
v Плохеньке порося і в петрівку мерзне.
v Світ великий — було б здоров’я.
v Хоч мале, та вузлувате.
v Подивись на вид та й не питай про
здоров'я.
v Здоров'я маємо — не дбаємо, а
стративши — плачем.
v В здоровому тілі — здоровий дух.
v Як на душі, так і на тілі.
v Бережи одяг, доки новий, а здоров'я —
доки молодий.
v Без здоров'я нема щастя.
v Гіркий тому вік, кому треба лік.
v Весела думка — половина здоров'я.
Вислови про здоров’я
•
Дев’ять
десятих нашого щастя залежить від здоров’я.
А. Шопенгауер
• Всі ми, коли
здорові, легко даємо хороші поради.
Публій
Теренцій
• Якщо людина сама стежить
за своїм здоров’ям, то важко знайти лікаря, який знав би краще корисне для її
здоров’я, ніж вона сама.
Сократ
• Є тисяча хвороб, але тільки одне
здоров’я.
Л.Берне
•
Найкращий лікар – природа, хоча б тому, що виліковує три четвертини усіх
хвороб...
В.Шербюльс
• Більша частина наших
хвороб – це справа наших рук, ми могли б їх майже всіх уникнути, якби зберегли
спосіб життя простим, одноманітним і
усамітненим, визначеним нам природою.
Ж.Ж.Руссо
•
З допомогою фізичних вправ і стриманості більшість людей може обійтись без
медицини.
Дж.Аддісон
•
Люди, від природи немічні тілом, завдяки вправам стають міцніші силачів.
Сократ
•
Без фізичної праці не буває здорового тіла, не буває й розумних думок у голові.
Л.М.Толстой
• Ніщо так не виснажує і
не руйнує людину, як тривала фізична бездіяльність.
Арістотель
• Потрібно обов’язково
бадьорити себе фізично, щоб бути здоровим морально.
Л.М.Толстой
·
Витонченість і краса не можуть бути відокремлені від
здоров’я.
Цицерон
·
Людина народжується здоровою, всі хвороби приходять з
їжею.
Гіппократ
·
Здоровий жебрак щасливіший за хворого короля.
Немає коментарів:
Дописати коментар