неділя, 13 березня 2016 р.

Відмінювання іменників ІІІ відміни


6 клас
Тема. Відмінювання іменників ІІІ відміни


Мета: навчити учнів застосовувати самостійно в комплексі знання, уміння й навички про    іменник (граматичні ознаки, синтаксичну роль);
            розвивати уміння й навички відмінювати іменники ІІІ відміни, використовувати ці знання в нових умовах; самостійне логічне й аналітичне мислення, увагу, удосконалювати вміння висловлювати власні думки й почуття;
            виховувати самостійність, взаємоповагу, співчуття, любов до близьких людей.

Учні повинні знати: відміни іменника, особливості відмінювання іменників ІІІ відміни, правопис іменників.
Учні повинні вміти: визначати граматичні ознаки іменника, відмінювати іменники ІІІ відміни, відновлювати речення, пояснювати за допомогою правил орфограми, працювати з підручником, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, робити узагальнення.

Тип уроку – урок комплексного застосування знань, умінь, навичок учнів     
                     (за О.Бєляєвим )


Перебіг уроку

1. Організаційний момент. Формування позитивної установки на діяльність.
Вправа „Долоньки”.
− Простягніть долоню. Подаруйте для роботи на уроці старанність, наполегливість, увагу. Простягніть іншу долоню. На неї я вам подарую вам свою любов, терпіння, повагу, знання. А тепер обміняймося дарунками. Доторкніться долонькою до долоньки.
2. Актуалізація знань, умінь, навичок, необхідних для творчого застосування знань.
     − За вікном панує зима. Сніг уже вкрив білою ковдрою землю, дерева, будівлю. Ви скоро будете готуватися до Нового року. По-святковому буде вбрана ваша класна кімната. І ось чим ви можете її прикрасити (учитель показує вирізану сніжинку). Як ви думаєте, чому саме сніжинку я вам пропоную? (розглядаємо тему „Іменник” у схемі-малюнку „Сніжинка”).
     − Давайте пригадаємо із яких частин складається наша сніжинка-іменник (учні називають граматичні ознаки і визначення іменника).
3. Узагальнення й систематизація знань і способів діяльності.
     Погрупуйте іменники за відмінами. Учні виконують завдання за варіантами: І варіант – І відміна; ІІ варіант – ІІ відміна.; ІІІ варіант – ІІІ відміна; ІV варіант – ІV відміна.
День, син, правда, кошеня, доля, любов, сіль,мишеня, борщ, мати, душа, ім'я (слова на дошці).
     Розминка. Учні визначають групу іменника: тверда – сидять за партою, м'яка – стоять, мішана – присідають.
Пліт, згарище, східець, вантаж, яблуко, кухоль, льон, тиша, вітер.
     Вправа „Я перекладач”. Перекласти українською мовою слова. Визначити, що спільне й відмінне між ними.
Ночь, любовь, радость, соль (слова записуються під диктовку).
4. Оголошення теми і завдань уроку.
     − Подані іменники належать до ІІІ відміни. Отже, що нового сьогодні ви дізнаєтеся?
-          особливості відмінювання іменників ІІІ відміни;
-          правопис іменників ІІІ відміни в орудному відмінку.
5. Засвоєння зразка комплексного застосування знань, умінь, навичок.
     Робота з підручником. Читання з коментарем таблиці „Відмінювання іменників ІІІ відміни” (стор. 160)
     Робота біля дошки. Два учні на дошці записують відмінювання слів і пояснюють правопис.
Н.в. Ніч,  ночі
Р.в. ночі,  ночей
Д.в. ночі,  ночам
З.в. ніч,  ночі
Ор.в. ніччю, ночами
М.в. у ночі, у ночах
Кл.в. ноче, ночі
6. Застосування узагальнених знань, умінь, навичок у нових умовах.
     Вправа „Поясни правилом”. Утворити форму орудного відмінка, правопис пояснити правилом.
Тінь – тінню, зустріч – зустріччю, область – областю, радість – радістю, любов – любов'ю, Об – Об’ю (м’які н, ч стоять між двома голосними і подовжуються; м’які т, д стоять не між двома голосними і не подовжуються; після в, б перед ю ставиться апостроф ).
     Вправа „Віднови речення”. Виконати синтаксичний розбір речень. Вправу учні виконують за варіантами.
І варіант – сонцем, світ, і, блакиттю, переповнений, ніжною.
                  Світ переповнений сонцем і ніжною блакиттю.
ІІ варіант – відбилася, Дніпрі, висока, у, гора, тінню.
                   Висока гора відбилася тінню у Дніпрі.
      Вправа „Знайдіть зайве”. У підручнику в тлумачному словнику знайдіть пояснення слів нехворощ, кіновар.
1)      чесність, великодушність, гуманізм, шерсть;
2)      в’язь, подорож, галузь, нехворощ;
3)      жовч, кіновар, верф, любов.
Нехворощ – чорнобиль, полин.
Кіновар – мінерал червоного кольору; червона фарба.
7. Контроль і самоконтроль знань, умінь, навичок.
     Робота з текстом колективна. Скоро канікули, Новий рік… Які відчуття охоплять вас? (щастя, радості)
Пояснити, що це таке завжди складно. Яке щастя? На це питання письменник і педагог Василь Сухомлинський спробував дати відповідь у творі, який так і називається „Яке щастя?” (перед учнями твір, вони читають )
Мама запитала мене
- Яке щастя?
Я сказала:
- Щастя, це коли ніхто з дітей не плаче. І ще тоді щастя, коли маленьких співочих пташок ніхто в клітку не саджає. Бо в клітці не може бути щастя.
    І щоб мама ніколи не плакала й не журилася, то щастя. Бо коли мама журиться, то й у мене сльози тоді на очах.
     − А ви як думаєте, яке щастя?
     − Визначте іменники в тексті, відмінки їх.
8. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
     Вправа „Зав’яжи вузлик напам'ять ”
Які іменники належать до ІІІ відміни
Подовження приголосних
Апостроф
     − Підніміть руку ті, хто встигав на уроці, кому все було зрозуміло.
Підніміть руку ті, хто встигав, але не все зрозумів, потрібно звернутися до загального зошита з правилами.
Підніміть руку ті, хто не зрозумів тему уроку, кому потрібно прочитати підручник.
9. Інформація про домашнє завдання.
Написати свій варіант „Яке щастя?” (твір-мініатюра). У ньому визначити іменники, їх граматичні ознаки, орфограми підкреслити.

Немає коментарів:

Дописати коментар